Petice za zákaz norování

26. červenec 2015 | 05.09 |
› 

Přátelé, mnozí z vás vědí, že pocházím z myslivecké rodiny, která se zabývá chovem a výcvikem norníků. Norování i výcvik jsou velmi kruté a žádný tvor si nezaslouží takhle trpět. Odmalička jsem se musela účastnit soutěží i práce v lese a musím vás poprosit, abyste nevěřili, když vám myslivci tvrdí, že praktiky zachycené na videích, které jsou zveřejňovány třeba na Facebooku ve skupině "Jsem pro zákaz norování", jsou jen nějaké výjimky a že to dělá jen pár zvrhlíků. Je to totiž naprosto normální a viděla jsem to na vlastní oči tolikrát, že se mi fakt chce brečet nad tím, jak lžou. Chytřejší myslivci by nikdy na internet takováhle videa nebo fotky nevypustili, protože vědí, že by to veřejnost odsoudila. Jenže mají mezi sebou spoustu takových debilů, kteří se s tím klidně chlubí na Facebooku a já si úplně dokážu představit, jak jsou ti ostatní na takové debílky naštvaní a jak jim nezbývá nic jiného, než jen zatloukat, zatloukat a zatloukat. 

Pokusím se shrnout, proč si myslím, že norování se musí zakázat:

Lišky často umírají v bolestech na roztrhání psem. Některé mají "štěstí", když vyběhnou z nory a jsou zastřeleny.

I psi občas umírají na následky boje, nebo jsou zranění. Myslivci je běžně nechavají se z toho "vylízat". Veterinář stojí peníze a navíc, co kdyby to někde nahlásil, že má podezření na týrání psa? Občas si nějaký myslivec splete psa vycházejícího z nory a zastřelí psa místo lišky.  

Myslivci se absolutně neštítí norovat malá liščata (lišky nemají dobu hájení) a psi pak často vynášejí roztrhaná liščata po kouskách. Kdo by si nechtěl poskládat svoje vlastní liščí puzzle, co??

Lišky a liščata, které se podaří odchytnout živé, si myslivci nechávají, nebo je prodávají nějakým laboratořím, co vyrábí vakcíny (tedy asi na pokusy). Ty lišky, co si myslivci nechávají, končí v malých klecích a používají se na výcvik psů. V klecích trpí nedostatkem pohybu a vyvíjí se u nich podobné psychycké poruchy, jako u zvířat zavřených na kožešinových farmách. Na výcvik se transportují v miniaturních bednách ze dřeva nebo z pletiva, kde se liška nemůže skoro ani otočit. Pokud je berou na výcvik na Slovensko (bývala za to sleva na soutěžním poplatku, když člověk dovezl lišku), tak v té pidibedně liška stráví několikahodinovou jízdu na Slovensko, a pak další dva až tři dny. Bez vody a žrádla. Ven se dostane pouze, když má jít do nory zápasit se psem. Na Slovensku se noruje kontaktně a liška musí bojovat s mnoha psy během těch dvou dnů. Na konci soutěže jsou lišky různě zraněné, nebo mrtvé. Řada z nich umře na utopení, když se i se psem noří do kádě s vodou, aby se pustili. Myslivcům je to úplně jedno, jestli ty lišky umřou, protože si v přírodě nachytají nové.

Myslivci rozhodně neoplývají láskou k přírodě. Liška je pro ně naprosto bezcenný tvor (pokud zrovna neprodávají jejich mrtvoly Krajské veterinární správě, nebo kožkařům) a je jim úplně jedno, jak moc to zvíře trpí nebo netrpí. Pokud chtějí odměnit svého psa, klidně mu dají živé lišče "na hraní" (na roztrhání). To samé platí o kočkách.

Chci vás tedy moc poprosit, abyste těm nebohým liškám pomohli a podepsali petici. 

Zde je seznam míst

A zde je petice ke stažení

Jménem všech lišek i psů vám děkuju. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Petice za zákaz norování krejčová markéta 17. 08. 2015 - 08:13
RE: Petice za zákaz norování jaroslav pavlišta 26. 08. 2015 - 22:21